Search
Renovations Collection Calder Vessel Sink - Medium Antique Copper
By: Thompson Traders
Item
NS25036
$523.00
Ships Free - in 2 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Oval boat shaped hand crafted copper sink by Thompson Traders
- Medium antique copper finish
- Hand crafted by skilled artisans
- TDG15-OB Grid drain required; Sold separately
- No overflow
- Constructed of 16-17 gauge copper
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Size | 1 1/2" |
|---|---|
| Faucet Centers | None |
| Finish | Medium Antique Copper |
| Gauge | 17 |
| Height | 5-3/4" |
| Inside Dimensions | 17" L x 10-1/4" W x 5-1/2" D |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 18-1/2" |
| Material | Copper |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 18-1/2" L x 12" W x 5-3/4" H |
| Overflow | No |
| Shape | Oval |
| Sink Style | Vessel |
| Width | 12" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form