Search
Barrett 48 Inch Oak Vanity with Rectangular Undermount Sink - Light Oak
By: Randolph Morris
Item
RMKEM-48LK-S-S
Starting at:
$1,039.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Backsplash Included: Yes
- Faucet Included: No
- Mirror Included: No
- Soft-close drawer system
- Light oak finish offers an organic, warm, and earthy style
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 48" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 7.5 |
| Collection | Barrett |
| Depth | 22" |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | Light Oak |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 48" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 8 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 17-1/2" L x 12-1/4" W |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Coastal, Traditional, Transitional |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form