Search
Clawfoot Tub Freestanding Faucet Complete Set
By: Randolph Morris
Item
RMFAUCETSET5
Starting at:
$883.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Simple elegance is brought to life with this freestanding tub faucet set. Adding beauty to any bathroom, this freestanding faucet set features a swivel spout and a handshower, extended chain and stopper bathtub drain features a decorative daisy wheel overflow cover providing an additional option for a relaxing bathing experience.
OVERVIEW
- Set includes: Traditional Freestanding Tub Faucet, and Extended Chain and Stopper Tub Train
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Tube | 12-1/4" L (cut to size) |
|---|---|
| Faucet Centers | Single Hole |
| Faucet Height | 41.375 |
| Flow Rate | 4.28 gpm |
| Handle Style | Metal Lever |
| Handshower Flow Rate | 2.24 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 10-1/4" |
| Tub Spout Flow Rate | 4.28 gpm |
| Tubing Diameter | 1.5 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form