Search
Noah Collection Single Bowl Front Apron Drop In Farmhouse Sink - No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNAPA3016
$1,827.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Whitehaus Collection single bowl drop-in sink with a seamless customized front-apron
- 18 gauge, 304 series stainless steel
- 16 gauge front-apron with a 4 1/4" return
- 18/8 chrome and nickel content
- Full undercoat over sound deadening pads
- Includes mounting hardware and a template
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | 29-7/8" x 16-1/8" x 8-5/8" |
| Installation Type | Drop-In |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 33-1/2" x 19-3/4" x 9" |
| Width | 33 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form