Search
30 Inch Fireclay Reversible Apron Farmhouse Sink
By: Randolph Morris
Item
BCG3018FL-S
Starting at:
$694.00
10% off with code END10
Ships Free - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add charm and style to your kitchen with a reversible apron farmhouse sink. Made of fireclay, this farmhouse sink is built for everyday use. One side is a plain apron while the other is a decorative fluted design, allowing you to decide how to install the fireclay sink based on your style preference.
OVERVIEW
- Made in Italy
- Constructed of heavy-duty fireclay
- Features a non-porous, uniform, scratch, and stain-resistant surface
- Fireclay sinks are poured by hand and may have slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Size | 3-1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Inside Dimensions | 27-11/64" W x 15-23/64" D x 8-15/32" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 29-59/64" W x 18-7/64" D x 10-3/64" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 77 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form