Search
DreamLine Essence-H 44 - 48 inch W x 76 inch H Semi-Frameless Bypass Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-6348760H-S
Starting at:
$640.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Essence-H is a semi-frameless sliding bypass shower or tub door with a modern, elegant design and a striking look. The Essence-H has thick tempered glass combined with sleek rollers for smooth gliding action. SafeClose bumper guides offer glass safety and operational security for the Essence-H. DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating provides superior protection from stains and easy maintenance. Step into a stunning oasis every time you shower! Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 44 - 48 in. W x 76 in. H
- Door walk-in: 17 1/4 - 21 1/4 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
- Dual towel bars double as handles on each panel
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Aluminum 3 in. wall profiles accommodate up to 1/4 in. for out-of-plumb (uneven) walls; SafeClose bumper guides within each wall profile
- Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Minimum threshold depth of 3 1/4 in. is required for proper installation
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Essence-H |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 3.25 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 44 - 48" W x 76" H |
| Walk-In Opening | 21 1/4" |
| Weight | 127 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form