Search
Martini Vessel Bathroom Sink - White
By: Calma
Item
B9511
$727.00
Ships Free - in 3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of approximately 75% crushed dolomite, a natural, environmentally friendly mineral rock5 Year Warranty
- No Overflow
- Faucet and drain NOT included
- Finished with a UV resistant Gelcoat
- Infused with bonding resin content, creating a strong, smooth surface
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | None |
|---|---|
| Finish | White |
| Height | 4-3/4" |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 15" |
| Material | Cast Marble |
| Width | 10" - 15" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 15" L x 17-3/4" W x 4-3/4" H |
| Overflow | No |
| Shape | Rectangle |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 24 lbs |
| Width | 17 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form