Search
VT1B2237 Ellipse 22 x 37 Single Bowl Vanity Top in White
By: Swan
Item
VT02237.010
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Upgrade your bathroom with a Contour Vanity Top from Swan. Made with durable Swanstone Solid Surface, the Contour Vanity Top with its unique sweeping bowl comes in a variety of colors to suite your space and personality. Swanstone Solid Surface is the ultimate renewable finish – it can withstand hot curling irons, harsh chemicals such as hair dye, kids with sharpies – whatever life throws at it. Swanstone vanity tops compliment effortlessly with Swanstone shower walls and bases, creating the perfect combination for your bathroom. Enjoy the Swanstone Contour Vanity Top that is easy, beautiful, and designed to last a lifetime.
OVERVIEW
- Model Size: 37 L in. X 22 W in.
- Single Oval Basin
- Bowl size 16-3/4 L in. X 13-1/2 W in. X 5-1/2 in. D
- 3-inch integrated backsplash
- Vanity Top Thickness: 3/4-inch
- Made from reinforced solid surface with color and texture running all the way through and that cannot wear away
- One pre-drilled hole and four drill points to accomodate all faucet type
- Discrete integrated and pre-installed overflow
- Silicone free seamless backsplash and bowl that will not accumulate dirt and easy to clean
- Non-porous material for easy cleaning and resistant to acetone and other chemicals
- Make-up and hair-dye can be buffed out with household cleansers
- Resistant to high heat from hair tools
- The single piece vanity top that can be quickly installed
- Coordinates with Swanstone shower and bath systems to complete your bathroom with style
- Available in a variety of sizes and colors to accomodate any bathroom
- Made in United States
- DIY Installation
- Product warranty: Limited lifetime
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 5.5" |
|---|---|
| Bowl Height | 5 1/2" |
| Certification | ADA Compliant, IAPMO |
| Collection | Ellipse |
| Depth | 22" |
| Diameter | 13 1/2" |
| Finish | White |
| Height | 7-1/4" |
| Made In | United States |
| Material | Swanstone |
| Mounting Hardware Included | No |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 37" x 22" x 3/4" |
| Sink Dimensions | 16.75" x 13.5" |
| Weight | 30 lbs |
| Width | 37" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form