Search
Irelia 65 Inch Resin Double Ended Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB7-S
Starting at:
$3,149.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy the luxuriously smooth surface of the Irelia Resin Bathtub. This freestanding tub is made from high-quality, a premium blend of natural and man-made materials, which are engineered to maximize durability and comfort. The sloped double ends of the Irelia make this double-ended bathtub the perfect place to lounge and relax.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Irelia |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 21" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 65" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 65" L x 32" W x 21" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 52" L x 24-7/8"W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Width | 32" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form