Search
Dayton 60 x 40 Acrylic Drop-In Bathtub with End Drain
By: Aquarius
Item
RMRN6040TOWH
$949.00
15% off with code VIP15
Ships Free - in 2-3 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Designed in a gorgeous oval shape with pleasure in mind, the Dayton 60 x 40 Drop-In Bathtub offers a spacious soaking area with satisfying slopes. This bathtub is designed for drop-in installation adding elegance to your space. It is made from a durable thermal cast acrylic that resists stains and scratches. Masterfully created with a deep sump height and an end drain, it ensures quality and attraction.
OVERVIEW
- Drop-in bathtub
- Made of Premium Thermal Cast Acrylic resistant to stains
- Classic oval look
- Timeless white color
- Deep sump height: 15.25 in.
- Standard round drain
- Textured floor for slip-resistance
- Product warranty: 5-year
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Dayton |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | End |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 21" |
| Length | 58-3/4" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 58-3/4" L x 39" W x 21" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 40" L x 26" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15-1/4" |
| Style | Drop-In |
| Walk-In Opening | 57" |
| Water Capacity | 39 gallons |
| Weight | 164 lbs |
| Width | 39" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form