Search
Modern Wall Mount Pot Filler
By: Randolph Morris
Item
RMJSPOTF-S
Starting at:
$285.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid Brass Construction
- Features double-jointed swing spout
- Will not patena over time
- Adds the convenience of filling your pots with water while on your stove or cook top
- Simple on and off with a quarter turn of the handle
- Connects to cold water supply only
- Includes specialized mounting bracket
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Connections | 1/2" NPT |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Faucet Centers | Single Hole |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handle Style | Metal Lever |
| Height | 11" |
| Installation Type | Single Hole, Wall Mount |
| Material | Brass |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 4" |
| Spout Reach | 21-3/4" |
| m2_spray_type | None |
| Weight | 6 lbs |
| Width | 24-1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form