Search
Lullaby Nano 51 Inch Small Freestanding Solid Surface Bathtub - White
By: Aquatica
Item
LULLABY-NANO-WHT
$5,620.00
Ships Free - in 6-10 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Space-conscious and upscale modern design
- Solid, one-piece construction for safety and durability
- Extra deep, full-body soak
- Ergonomic design forms to the body shape for ultimate comfort
- Quick and easy installation
- AquateX Matte material provides for excellent heat retention and durability
- Velvety texture which is warm and pleasant to the touchRequires Euroclicker Drain sold separately
- Faucet NOT included
- cUPC Certified
- 25 Year Limited Warranty
- 100% recyclable and fire-resistant
- Adjustable height legs
- A consistent, non-painted color throughout the tubs thickness which won't fade or lose its brilliance
- A hypoallergenic, non-porous surface for easy cleaning and sanitizing
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Included | No |
|---|---|
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Length | 51" |
| Material | Stone Composite |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 38-1/2" L x 17-3/4" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 16-1/4" |
| Style | Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 88 gallons |
| Weight | 298 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form