Search
Portola 71 Inch Resin Double Ended Tub - Gloss White
By: Randolph Morris
Item
RMBB3-GW
$3,009.00
10% off with code END10
Ships Free - in 5-7 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Modern style and functionality combine in the luxurious Portola Solid Surface Tub. This double-ended bathtub is made from a renewable and raw resin that is scratch-resistant and easy to clean. The Portola's curvaceous design is the perfect upgrade for your bathroom.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Portola |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Gloss White |
| Height | 23-3/4" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 71" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 71" L x 33-1/2" W x 23-3/4" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 53-3/4" L x 20-1/8" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 69 gallons |
| Weight | 274 lbs |
| Width | 33 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form