Search
Aqua Ultra 36 Inch D x 48 Inch W x 74-3/4 Inch H Frameless Shower Door with Center Drain Shower Base
By: DreamLine
Item
DL-6524-CL
Starting at:
$1,200.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua Ultra is frameless shower or tub screen with European appeal and modern architectural design. With a stunning curved silhouette that creates an open, inviting feel, the Aqua Ultra will transform your bathroom with elegant style to match its functionality. A SlimLine shower base completes the transformation with a modern low profile design. DreamLine shower kits provide the perfect solution for a bathroom remodel or tub-to-shower conversion project.
OVERVIEW
- Kit includes: Aqua Ultra Shower Screen and SlimLine Shower Base
- Aqua Ultra Shower Door: Configuration consists of Stationary Panel and Swing Door
- Great choice for smaller bathrooms, where a sliding door will not work
- Quality 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
- Frameless curved design with a European style
- Anodized aluminum U-channel allows up to 1/4 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Stationary panel requires a Support Arm for additional stability
- Convenient towel bar handle; Reversible for right or left wall installation
- Hardware Finish: Chrome
- SlimLine Shower Base: Low profile threshold design for easy entry and exit; cUPC certified
- Glossy acrylic finish is scratch and stain resistant; Slip-resistant textured floor pattern for safe showering
- Direct to stud installation; Reinforced with fiberglass for durability; Integrated tile flange for water leak prevention
- Drain opening fits any standard 2 in. compression fitted drain (drain not included)
- Base Color: White; Drain Location: Center
- Professional installation recommended; Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Plumbing codes vary by state; DreamLine is not responsible for code compliance
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua Ultra |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| Drain Included | No |
| Drain Size | Drain opening fits any standard 2 in. compression fitted drain (drain not included)" |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 48" |
| Material | Acrylic |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 36" D x 48" W x 74-3/4" H |
| Shape | Rectangle |
| Walk-In Opening | 39" |
| Weight | 156 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form