Search
Hemcrest 59 Inch Hemlock Infrared Sauna
By: Randolph Morris
Item
RMHS031HA
$3,299.99
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Elevate your wellness routine with the Randolph Morris Hemcrest 59 Inch Home 3 Person Infrared Bathroom Sauna. This spacious indoor sauna comfortably accommodates three people, making it perfect for family relaxation or shared wellness experiences. Equipped with advanced infrared technology, it effectively soothes muscles, enhances circulation, and detoxifies the body. Enjoy the convenience of the optional Wi-Fi sauna heater upgrade, allowing you to control the sauna settings from your mobile device. As a versatile DIY sauna, it seamlessly fits into any bathroom, providing the best home sauna experience. Transform your home into a personal oasis and prioritize your health with this exceptional in-house sauna today!
OVERVIEW
- Suana includes: Infrared, Oxygen ionizer Bar, LED Control Panel, Bluetooth Speaker, LED Light Options, Foot Heater, Door and Seat
- Solid Hemlock wood allows for efficient heat retention
- Composed of carbon fiber heating plates which allow for high thermal efficiency and fast heating
- Infrared therapy relaxes muscles, improves circulation, improves skin health and detoxes the body
- Promotes relaxation and aids in stress relief
- Size is perfect for up to 3 persons
- Relives tension in muscles and decreases soreness
- Opens pores and leaves your skin feeling soft and refreshed
- Infrared waves warms its users from the inside out
- Sleek touch screen LCD Control Panel can control temperature, session time, Bluetooth, lighting and power
- Chromotherapy Lights use color and light to promote mental, emotional, and physical balance
- The oxygen ionizer adds fresh and clean oxygen into the sauna to provide better air circulation
- Foot Heater will provide muscle relaxation and temporarily relieves joint pain and stiffness
- Bluetooth Speakers can connect to any mobile device and offers a stereo sound
- Easy to Install, only need 2 people to complete the installation
- Can be installed on flat surfaces such as concrete, cement, wood & laminate
- CE, ETL Far Infared EMC, Rosh and SASO Certified
- 120V power required
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Base Finish | Hemlock |
|---|---|
| m2_base_size | 59” L x 47” W |
| Certification | CE, ETL Far Infared EMC, Rosh and SASO Certified |
| Collection | Hemcrest |
| Door Handle Position | Left |
| Door Type | Hinged |
| Finish | Hemlock |
| Fixture Finish | Stainless Steel |
| Frame Type | Unframed |
| Glass Thickness | 3/16" |
| Handle Style | Bar |
| Height | 75" |
| Includes | Infrared, Oxygen ionizer Bar, LED Control Panel, Bluetooth Speaker, LED Light Options, Foot Heater, Door and Seat |
| Inside Dimensions | 43-1/2" L x 55" W x 69" H |
| Installation Type | Plug-In |
| Length | 59" |
| Material | Glass / Hemlock Wood |
| Output | 19 AMPS |
| Overall Dimensions | 59” L x 47” W x 75" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Style | Modern |
| Temperature | 100-135 Degree Fahrenheit |
| Walk-In Opening | 23" |
| Weight | 530 lbs |
| Width | 47" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form