Search
Tranquil Rainfall Shower Set with round showerhead, Square valve, and Wand Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMAS-2SSQ-RRHGN-HSW-S
Starting at:
$339.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Step into a world of luxury with the exquisite Tranquil Rainfall Shower Set with round Shower Head, Square Valve, and Square Handshower. This luxury shower system includes a round rainfall shower head with a handheld shower wand, and a two-function valve that blends seamlessly with both contemporary and classic decor. Immerse yourself in the gentle downpour of the soothing rain shower head and enjoy the practicality of the handheld shower system. Constructed from stainless-steel and brass, this bathroom shower set ensures durability for a long-lasting modern shower makeover
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a minimalist design that's perfect for any bathroom
- Shower system includes wall-mount rainfall showerhead, two function valve, and hand shower
- Two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Shower arm and valve plate are made of stainless steel
- Showerhead, hand shower, and shower valve are made of brass
- Showerhead features a spa-like rainfall spray pattern
- Shower arm and valve plate are made of stainless steel
- Seamlessly blends modern innovation and timeless elegance
- Expertly crafted for long-lasting durability
- Shower arm and valve plate are made of stainless steel
- Shower arm and valve plate are made of stainless steel
- Shower arm and valve plate are made of stainless steel
- A perfect choice for your renovation project
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Faucet Centers | None |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Handle Style | Metal Lever |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Shower Arm Length | 12" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Rain |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 16" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Thermostatic | No |
Product Features
Resources
Login and Registration Form