Search
Mia 67 Inch Acrylic Double Ended Freestanding Tub and Shower Package
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE-D3
$1,953.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - Call or Chat for Availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Offering its undeniable beauty and versatility, the Barrett Semi-Frameless Corner Sliding Shower Enclosure pairs perfectly with the Mia Double Ended Tub.
OVERVIEW
- Package includes: Mia 67 Inch Contemporary Double Ended Bathtub and Semi-Frameless Corner Sliding Shower Enclosure
- Optional Chrome finish Contemporary Freestanding Tub Faucet and Exposed Shower Set sold separately
- Bathtub Overall Dimensions : 67" L x 31-1/2" W x 22-7/8" H
- Shower Door Overall Dimensions : 33" D x 33" W x 74-3/4 H
- High-gloss acrylic, easy to clean, finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Non-porous surface
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Premium quality center opening, dual sliding door design
- Semi-frameless design features minimal metal, allowing for easier cleaning
- The clear tempered glass features a stain-resistant coating
- Clean using mild dish soap, warm water, and a soft sponge or cloth (avoid any abrasive chemicals)
- To prevent spotting and streaking, remove water after each shower using a squeegee or a soft cloth
- High gloss, acrylic shower base features a slip-resistant textured surface to ensure safety
- Durable fiberglass-reinforced, multi-layer acrylic construction
- Shower base is scratch and stain-resistant
- Bathtub Specifications Shower Specifications
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Base Finish | White |
|---|---|
| m2_base_size | 33 x 33 |
| Certification | cUPC |
| Collection | Mia |
| Custom Painting Available | No |
| Door Handle Position | Center |
| Door Type | Sliding |
| Drain Finish | Chrome |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Installation Type | Corner |
| Length | 67" |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 45-1/4" L x 17-5/16" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15-3/4" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Walk-In Opening | 18 5/8" |
| Water Capacity | 60 gallons |
| Weight | 235 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form