Search
24 Inch Undermount or Drop In Fireclay Sink - White
By: Randolph Morris
Item
BCG24DRWH
$529.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add a touch of style to your kitchen with this undermount fireclay sink. This Italian-crafted farmhouse sink is constructed of an exclusive high pressure casted organic scratch and stain-resistant fireclay. The wide single bowl design offers plenty of room for cleaning large pots and pans.
OVERVIEW
- Made in Italy
- Constructed of heavy-duty fireclay
- Features a non-porous, uniform, scratch, and stain-resistant surface
- May be installed as a drop-in or undermount sink
- Fireclay sinks are poured by hand and may have slight variations
- Requires extended kitchen sink basket strainer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 21-21/32" L x 15-3/4" W x 9-1/16" H |
| Installation Type | Drop-In, Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 24-1/64" L x 18-7/64" W x 10-3/64" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 52 lbs |
| Width | 24" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form