Search
Chefhaus Double Bowl Undermount Kitchen Sink- No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNC2917
$1,694.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- 18 gauge, 304 series stainless steel
- 18/8 chrome and nickel content
- Full undercoat over sound deadening pads
- Each bowl has 4 diagonal drain grooves to channel the water directly to the drain
- Zero radius corners
- Includes mounting hardware and a template
- Bowls are equal in size and depth
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 50/50 |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | 13-3/8" x 15-3/4" x 8-5/8" |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 29-1/2" x 17-3/8" x 8-5/8" |
| Width | 29 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form