Search
Cora 36 Inch Solid Oak Bathroom Vanity with Oval Undermount Sink - Navy
By: Randolph Morris
Item
RMAST-36NBR-S
Starting at:
$1,319.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Update your bathroom with the Cora 36-Inch Bathroom Vanity. This single vanity is the perfect size for a guest bath or powder room. The navy blue finish and vertical slatted design will make an impact on any bathroom's design. Two soft-hinged doors adorned with gold pull-style handles, open to reveal a spacious interior, perfect for storing towels and other toiletries. Pair with other products in the Cora Collection.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Features a single oval undermount sink
- Mortise and tenon joints ensure durability and stability
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Vanity door has soft-closing hinges
- Spacious counter space offers plenty of room to keep toiletries closeby
- Two shelves underneath the sink are perfect for storing towels
- On-trend navy blue design
- Features gold pull-style handles
- Perfect size vanity for a guest bathroom or powder room
- Bathroom sink faucet and mirror are sold separately
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Cora |
|---|---|
| Finish | Navy |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 36" |
| Material | Solid Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 36 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Dimensions | 36" L x 36" W x 34" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Traditional, Transitional |
| Vanity Weight | 67 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form