Search
Buckingham 70 Inch Cast Iron Double Ended Bathtub - No Faucet Drillings - White
By: Cheviot
Item
2141-WW
$8,565.00
Ships Free - in 3 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Brand-new traditional porcelain over cast iron construction
- White porcelain enamel interior with white finished exterior
- Tub Style: Double Ended Skirted
- Made in Europe
- Decorative and soft slip resistant bathing well
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Length | 70" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 69-7/8" L x 31-1/8" W x 24" H |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 58-1/2" L x 18-1/2" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13-1/2" |
| Style | Double Ended, Freestanding, Skirted |
| Water Capacity | 46 gallons |
| Weight | 534 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form