Search
Tranquil Rainfall Thermostatic Shower Set with square showehead, square Handshower, Metal Cross Valve, and 6 sqaure body jets
By: Randolph Morris
Item
RMAS-3TMC-SQH-HSSQ-6BSQ-S
Starting at:
$799.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Immerse yourself in a modern shower getaway with the Tranquil Rainfall Thermostatic Shower Set with Square Shower Head, Square Handshower, Metal Cross Valve, and 6 Square Body Jets. Enjoy complete tranquility with the shower jet system for a light massage, while the calming flow from the rain shower head creates a spa-like atmosphere. Crafted meticulously from stainless steel and brass, our shower systems ensure durability and elegance for your luxury shower upgrade.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a minimalist design that's perfect for any bathroom
- Shower system includes wall-mount rainfall showerhead, hand shower, 3 function thermostatic valve, and 6 body jets
- Thermostatic valve can control temperature to the exact degree
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Thermostatic three Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Showerhead, shower arm, and valve plate are made of stainless steel
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Showerhead features a spa-like rainfall spray pattern
- Choose from a variety of finishes like in chrome, matte black, and brushed brass finishes
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Low-maintenance, easy clean surface
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Faucet Centers | None |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Handle Style | Metal Cross |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Square |
| Shower Arm Length | 15-3-4" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Thin Rain |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 19-7/8" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Thermostatic | Yes |
| Valves | Thermostatic |
Product Features
Resources
Login and Registration Form