Search
Oxford Cast Iron Double Ended Pedestal Tub - Rim Faucet Drillings
By: Randolph Morris
Item
LGDE7PED
Starting at:
$1,784.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Oxford Cast Iron Pedestal Tub is the essence of luxury. Perfect for a modern or farmhouse-style bathroom, this double ended cast iron tub allows you to recline on either side. The Oxford will become the focal point of your bathroom.
OVERVIEW
- 60 Inch Overall Dimensions: 61" L x 31" W x 25" H, Seating Area: 41" L x 17" W, Soaking Depth: 13-3/8"
- 66 Inch Overall Dimensions: 66-1/2" L x 31" W x 25" H, Seating Area: 45" L x 17" W, Soaking Depth: 13-3/8"
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 60", 66" |
|---|---|
| Collection | Oxford |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Cast Iron |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13-3/8" |
| Style | Double Ended, Freestanding |
Product Features
Resources
Login and Registration Form