Search
SS-60-3 30 x 60 x 60 Swanstone Smooth Glue up Tub Wall Kit in White
By: Swan
Item
SS00603.010
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Looking for a reliable and stylish solution to upgrade your bathroom? Look no further than the Swanstone SS-60-3 smooth tub wall kit. Crafted from high-quality Swanstone, this tub wall kit is designed to last. Its durable surface is resistant to scratches and chips, ensuring that it remains looking great for years to come. And with its sleek and modern design, the SS-60-3 tub wall kit adds a touch of elegance and sophistication to your bathroom. Installing the SS-60-3 tub wall kit is a breeze, thanks to its easy-to-follow instructions and DIY-friendly design. And once installed, you'll be able to enjoy the benefits of a beautiful and functional bathtub that will last for years to come. Whether you're renovating your bathroom or simply looking to upgrade your bathtub, the Swanstone SS-60-3 smooth tub wall kit is the perfect choice. So why wait? Transform your bathroom today with easy, beautiful, and designed to last a lifetime tub wall kit from Swan.
OVERVIEW
- Model Size: 60 L in. X 30 W in. X 60 H in.
- 5-piece alcove wall kit
- Tub Shower kit includes: 1 back wall and 2 side walls
- Smooth wall system resists scratches and chips
- Available in a wide range of colors, patterns and sizes
- Made of Swanstone Solid Surface material with color running through it that won't chip or crack
- Glue-up installation
- Wall panels can be installed directly on drywall or over tile
- Panels can be easily cut and custom fit to adapt to most shower spaces and fit on most products
- Proudly made in United States
- Built-in corner shelves provide additional storage
- Lightweight and easy to handle for hassle-free installation
- Heat resistant walls can handle steam units
- Provides a watertight seal to protect your walls from moisture damage
- Non-porous easy to clean surface
- Resistant to mold, mildew, and bacteria for easy cleaning and maintenance
- Compatible with Solid Surface and Veritek bathtubs and vanity tops for a coordinated look
- Product warranty: Limited lifetime
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | UL |
|---|---|
| Depth | 30" |
| Finish | White |
| Height | 60" |
| Installation Type | Glueup |
| Length | 30" |
| Made In | United States |
| Material | Swanstone |
| Mounting Hardware Included | No |
| Overall Dimensions | 30" x 60" x 60" |
| Weight | 145 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form