Search
Avenue 56-60 in. W x 79 in. H Semi-Frameless Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-5060790
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Avenue fully frameless sliding shower door is the epitome of sophistication and modern innovation. The Avenue has a distinctive multi-height sillhouette inspired by the design's metropolitan roots without sacrificing any adjustment or functionality DreamLine customers have come to expect. The Avenue is sure to make a modern and striking statement in any bathroom.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 79 in. H
- Walk-In Opening: 23 1/2 - 27 1/2 in.
- Configuration consists of: Two Stationary Panels and Sliding Door
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Fully Frameless design for an open and spacious feeling
- Multi-height panel design for a metropolitan feel
- Stainless Steel top guide bar can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Wall profiles accommodate up to 1/2 in. for out-of-plumb (uneven walls)
- Reversible for a right or left door opening installation
- Hardware Finish: Chrome
- Anti-splash guard to prevent water spills
- Minimum threshold depth of 2 3/4 in. is required for proper installation
- Pictured SlimLine shower base is not included with this product (sold separately)
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, Wall Kits, etc.)
- Professional installation is required
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Avenue |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Height | 79" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2 3/4" |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60 in. W x 79 in. H |
| Walk-In Opening | 27 1/2" |
| Weight | 179 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form