Search
Bristol 62 Inch Acrylic Slipper Tub and Shower Package - White / Chrome Feet & Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE01C-A-SH
$1,799.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Rest, relaxation, and rejuvenation are pivotal to good health. The Bristol Slipper Tub makes self-care a priority thanks to its high back design and smooth, heat-retaining surface. The Bristol Clawfoot Tub promises enduring beauty for your master bathroom.
OVERVIEW
- Package includes: 62-inch Acrylic Slipper Clawfoot Tub, Shower Package, Chain & Stopper Drain, and Supply Lines.
- RMSUPPLYKIT-CP-S shut-off valves sold separately
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Bristol |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Feet Type | Imperial |
| Filled Weight | 367 lbs |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Foot Finish | Chrome |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Height | 30-1/2" |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation guide video |
| Length | 61" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 61" L x 28" W x 30-1/2" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 37-1/2" L x 16-1/2" W |
| Shape | Oval |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm |
| Soaking Depth | 13" |
| Style | Clawfoot, Slipper |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Water Capacity | 44 gallons |
| Weight | 60 lbs |
| Width | 28" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form