Search
TSMK84-3462 34 x 62 x 84 Swanstone Traditional Subway Tile Glue up Shower Wall Kit
By: Swan
Item
SW005048
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Create your personal spa with elegant designs and timeless finishes that outperform natural materials. Swanstone walls are impact and chemical resistant, easy-to-clean, renewable, and completely customizable. Combine classic design with premium durability - Swanstone walls are beautiful and designed to last a lifetime.
OVERVIEW
- Model Size: 62 L in. X 34 W in. X 84 H in.
- 3-wall alcove
- Shower kit includes: 1 back wall and 2 side walls
- 12 H x 24 L in. matte tile with traditional subway pattern
- Variety of finishes available
- Glue-up installation
- Wall panels can be installed directly on drywall or over tile
- Realistic tile wall look made of durable solid surface material with textured grout lines
- One piece sturdy panel
- Proudly made in the United States
- Panels can be easily cut and custom fit to adapt to most shower spaces and fit on most products
- Featuring Evergrout: the first realistic and textured grout lines with that won't crack or leak
- No tile or grout protective sealer required
- Available in a wide range of colors, patterns and sizes
- Made of solid surface material with color running throught that won't chip or crack
- Non-porous easy to clean surface that will not mold or mildew
- Coordinate with color matched products for a complete suite look
- Product warranty: Limited lifetime
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | TSMK Wall Kit |
|---|---|
| Depth | 1/4" |
| Height | 84" |
| Installation Type | Glueup |
| Length | 62" |
| Made In | United States |
| Material | Swanstone |
| Mounting Hardware Included | No |
| Overall Dimensions | 62" x 34" x 84" |
| Weight | 266 lbs |
| Width | 34" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form