Search
DreamLine Infinity-Z 56 - 60 inch W x 72 inch H Semi-Frameless Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-0960720-S
Starting at:
$560.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Infinity-Z sliding shower or tub door offers classic style with a modern touch. The Infinity-Z will transform your bathroom with a beautiful balance of functionality, elegance and sophistication. A variety of finishes and glass options will match any bathroom décor. Choose the DreamLine Infinity-Z model for the ultimate solution to your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 21 3/8 - 25 3/8 in.
- Configuration consists of a Stationary Panel and Sliding Door
- Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Convenient towel bar on the Stationary Panel
- Anodized aluminum wall profiles and guide rails
- Up to 1 in. adjustment per side for out-of-plumb (uneven) walls within wall profiles
- Up to 4 in. for width adjustment by trimming guide rails
- Quality 1/4 in. (6mm) thick certified tempered glass
- Pictured SlimLine shower base is not included (sold separately)
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, backwalls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Infinity-Z |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56 - 60" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 25 3/8" |
| Weight | 117 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form