Search
DreamLine Aqua Ultra 45 inch W x 72 inch H Frameless Hinged Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-3445720-S
Starting at:
$680.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua Ultra is frameless shower or tub screen with European appeal and modern architectural design. With a stunning curved silhouette that creates an open, inviting feel, the Aqua Ultra will transform your bathroom with elegant style to match its functionality. Choose the DreamLine Aqua Ultra model for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 45 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 27 in. (in a 48 in. opening) or 39 in. (in a 60 in. opening)
- Configuration consists of Stationary Panel and Swing Door
- Great choice for smaller bathrooms, where a sliding door will not work
- Quality 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
- Frameless curved design with a European style
- Anodized aluminum U-channel allows up to 1/4 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Stationary panel requires a Support Arm for additional stability
- Convenient towel bar handle
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Shower Screen can be matched with any SlimLine shower base 48 in. W or larger (sold separately)
- Pictured SlimLine shower base is not included
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Aqua Ultra |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 45" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 39" |
| Weight | 109 lbs |
| Width | 45" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form