Search
Eden Acrylic Slipper Clawfoot Tub - Rim Faucet Drillings - Imperial Ball & Claw Feet
By: Randolph Morris
Item
RMBPSL7IM
Starting at:
$899.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Eden Clawfoot Tub is the perfect upgrade for your master bathroom. This bathtub features a slipper design, which is ideal for reclining and relaxing. The graceful curves of this acrylic tub rest upon intricately detailed ball and claw feet. Complete the look by pairing it with your favorite rim-mounted faucet.
OVERVIEW
- 61 Inch Overall Dimensions: 61" L x 28-3/8" W x 28-1/8" H, Seating Area: 34-5/8" L x 15-3/4" W" W, Soaking Depth: 14"
- 67 Inch Overall Dimensions: 67-3/8" L x 29-1/2" W x 30-1/8" H, Seating Area: 42-1/3" L x 15-3/4" W, Soaking Depth: 14"
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 62", 67" |
|---|---|
| Collection | Eden |
| Drain Included | No |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Clawfoot, Slipper |
Product Features
Resources
Login and Registration Form