Search
Noah Collection Single Bowl Apron Front Farmhouse Sink - No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNCMAP3321
$2,768.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Whitehaus Collection commercial single bowl front apron sink
- 16 gauge, 304 series stainless steel
- 18/8 chrome and nickel content
- Fully undercoated over sound deadening pads to reduce noise and vibration
- Bowl has 4 diagonal drain grooves to channel the water directly to the drain
- Zero radius corners
- Includes mounting hardware and a template
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | 31" x 17-1/2" x 9" |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 33" x 21" x 10" |
| Weight | 36 lbs |
| Width | 33" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form