Search
Double Bowl Apron Front Drop In Farmhouse Sink - No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNAPD3322
$1,967.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Whitehaus Collection double bowl drop-in sink with a seamless customized front-apron
- 18 gauge, 304 series stainless steel
- 16 gauge front-apron with a 4" return
- 18/8 chrome and nickel content
- Full undercoat over sound deadening pads
- Includes mounting hardware and a template
- Note: D-bowl (large bowl) available on right side only
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 60/40 |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | Left Basin: 16" x 17-3/4" x 9", Right Basin: 12-1/2" x 14-7/8" x 7-5/8" |
| Installation Type | Drop-In |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 33" x 22" x 9-1/4" |
| Width | 33" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form