Search
Seneca 44-48 in. W x 76 in. H Frameless Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SD64487610
Starting at:
$599.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 44-48 in. W x 76 in. H
- Walk-In Opening: 16-20 in.
- Configuration consists of: Stationary Panel and Sliding Door
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Fully Frameless design for an open and spacious feeling
- Stainless Steel Top guide bar can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- 1/4 in. out-of-plumb accommodation available within U-channel on Inline panel
- Stationary panel is attached to the wall by 1 in. U-channel
- Reversible for a right or left door opening installation
- Anti-splash guard to prevent water spills
- Minimum threshold depth of 2 1/4 in. is required for proper installation
- Optional SlimLine shower base available (sold separately)
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation is required
- Lifetime limited manufacturer warranty; Three (3) Year Hardware Finish Warranty
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Seneca |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass,Stainless Steel |
| Minimum Threshold Required | 2.25 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Walk-In Opening | 20" |
| Weight | 129 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form