Search
22 x 33 Granite Undermount Double Bowl Sink
By: Swan
Item
SW000177
Starting at:
$313.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- The linear design of this sink has a contemporary look without sacrificing functionality
- Symmetrical, double bowls offer drains located near the back for optimal workspace
- Dedicated undermount model mounts under most countertop materials such as granite/quartz, solid surface and tile
- 9" (229mm) deep bowls
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 9" |
|---|---|
| Basin Split | 50/50 |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 9-9/16" |
| Inside Dimensions | Left Basin: 13-7/8'' L x 16-3/8" W x 9" D Right Basin: 13-7/8'' L x 16-3/8" W x 9" D |
| Installation Type | Undermount |
| Length | 31-7/8" |
| Material | Granite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 31-7/8" L x 19-1/4" W x 9-9/16" H x |
| Weight | 48 lbs |
| Width | 19 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form