Search
Emmanuelle 2 66 Inch Freestanding Slipper Solid Surface Bathtub - Matte White
By: Aquatica
Item
EMMA-WHT-2
$8,389.00
Ships Free - Out of Stock
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Made of AquateX award-winning composite
- Velvety, warm, smooth and pleasant to the touch hypoallergenic surface
- Traditional freestanding slipper bathtub design with an updated modern twist
- Designed for comfortable two-person bathing
- Galvanized steel frame with adjustable feet
- Preinstalled pop-up waste fitting
- Tub faucet and drain sold separately
- 25 Year Limited Warranty
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Included | No |
|---|---|
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Matte White |
| Length | 66" |
| Material | Stone Composite |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 41-1/2" L x 18-1/4" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 17-1/4" |
| Style | Freestanding, Slipper |
| Water Capacity | 80 gallons |
| Weight | 265 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form