Search
Axton Acrylic Double Ended Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBP-AXTON
Starting at:
$1,274.00
15% off with code VALUE15
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Axton Freestanding Acrylic Tub brings a touch of modern elegance to your master suite. Featuring clean, straight lines and a contemporary design, this double-ended tub serves as a stunning focal point in your bathroom. Crafted from durable acrylic, it's designed for longevity and maintains its beauty over time. Pair this sleek rectangle tub with a freestanding or wall mounted faucet to complete the look. With the Axton modern freestanding tub, you can seamlessly transform your bath time into a spa-like retreat right in the comfort of your home.
OVERVIEW
- 59 Inch Overall Dimensions: 59" L x 29-1/2" W x 22-7/8" H, Seating Area: 40-1/8" L x 19-5/8" W, Soaking Depth: 14-1/2"
- 67 Inch Overall Dimensions: 66-7/8" L x 31-1/2" W x 22-7/8" H, Seating Area: 43-1/4" L x 18-7/8" W, Soaking Depth: 14-1/2"
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 59", 67" |
|---|---|
| Collection | Axton |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VALUE15 |
| Tub Seating Area | 43-1/4" L x 18-7/8" W |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 14-1/2" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 62 gallons |
Product Features
Resources
Login and Registration Form