Search
Vertical Acrylic Fluted Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMTW-7681-S
Starting at:
$1,449.99
12% off with code HOMERENO
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
When it comes to unique bathtubs, it's hard to beat this fluted acrylic freestanding tub from Randolph Morris. Featuring stain-resistant, high-gloss acrylic, this fluted tub is easy to clean, and its stunning surface won't fade over time. This ribbed tub makes a great centerpiece in any modern bathroom design.
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is reistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 59", 67" |
|---|---|
| Collection | Vertical |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Gloss White |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 12% off with code HOMERENO |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15-3/4" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Fluted, Freestanding |
| Water Capacity | 113 gallons |
Product Features
Resources
Login and Registration Form