Search
Lennox Granite Vessel Bathroom Sink
By: Randolph Morris
Item
RMFA-948
$549.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The natural look of this hand-carved granite vessel sink will be a striking focal point in your bathroom. Each sink offers a unique, chiseled design, guaranteed to enhance the beauty of your bathroom vanity.
OVERVIEW
- Made of natural, hand-carved granite
- Each sink is unique and will feature variations in color, shade, and veining.
- Chiseled exterior and smooth, polished interior.
- For maximum performance, seal stone with StoneTech Sealer before use.
- Faucet sold separately
- Faucet Included: No
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt.
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Dark Gray Granite |
| Height | 5-7/8" |
| Inside Dimensions | 18" W x 12-1/2" D x 4-3/4" H |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 20-7/8" |
| Material | Granite |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 20-7/8" L x 20-7/8" W x 5-7/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 48.4 lbs |
| Width | 20 7/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form