Search
DreamLine DreamStone 36 inch D x 60 inch W x 4 inch H Center Drain Single Threshold Shower Base in White
By: DreamLine
Item
B1DS6036XXC0001
$1,129.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
DreamStone authentic solid surface shower bases feature an easy-to-clean, non-porous surface that resists mold and mildew. The solid color runs completely throughout the material for long-lasting durability and easy maintenance. Slip-resistant circle pattern provides additional safety and resists mold and mildew.
OVERVIEW
- Model Size: 36 in. D x 60 in. W x 4 in. H
- Base Type: Single Threshold (3-Wall Alcove)
- Drain Location: Center (See technical drawing for exact location)
- Compression-molded solid surface material allows for easy maintenance and lasting beauty
- White color runs completely through the material, so it will not wear away
- Installation: Direct to studs (Unfinished walls: Prior to backerboard, cement board, etc.)
- Slip-resistant circle pattern provides additional safety and resists mold and mildew
- Fit-Flo integral drain provides easy installation and fits standard size plumbing
- Professional installation is required
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| California Prop 65 Warning | No |
|---|---|
| Collection | DreamStone |
| Depth | 36" |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Finish | White |
| Height | 4" |
| Installation Type | Alcove |
| Made In | United States |
| Material | Solid Surface |
| Shape | Rectangular |
| Size | 60 x 36 |
| Weight | 42 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form