Search
Windsor 60 Inch Acrylic Double Ended Tub & Shower Package - White / Chrome Feet & Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE-DE60-SH
$1,843.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - Arriving 06/28/2024 Preorder Today!
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add a touch of elegance to your bathroom with the Windsor Clawfoot Tub and Shower Package. With its classic rolled rim and imperial ball and claw feet, the Windsor will be an exquisite addition to your home. In addition to the double-ended tub, this package includes a shower enclosure with tub faucet, chain and stopper drain, and supply lines.
OVERVIEW
- Package includes 60-inch Double Ended Acrylic Clawfoot Tub, Shower Package, Chain & Stopper Drain, and Supply Lines.
- RMSUPPLYKIT-CP-S shut-off valves sold separately
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Windsor |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Feet Type | Imperial |
| Filled Weight | 372 lbs |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Foot Finish | Chrome |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Height | 25" |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation guide video |
| Length | 60-1/2" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 60-1/2" L x 30" W x 25" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 35-1/2" L x 17" W |
| Shape | Oval |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm |
| Soaking Depth | 13" |
| Style | Clawfoot, Double Ended |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Water Capacity | 45 gallons |
| Weight | 66 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form