Search
Thermostatic Concealed Tub & Shower Faucet Set with Handheld Shower
By: Randolph Morris
Item
RMFLSHRD6C-S
Starting at:
$499.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Set includes: freestanding tub faucet, ceiling mounted shower arm & rainfall showerhead, wall mount handheld shower, and in wall diverter
- Thermostatic and pressure balanced. Keeps shower temperature +-1 degree Celsius
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Connections | Heavy-duty 1/2" IPS connections |
|---|---|
| Faucet Height | 37-3/4" |
| Flow Rate | 4.73 gpm |
| Handshower Flow Rate | 1.4 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Material | Brass |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Rod Diameter | 1-1/8" |
| Shape | Round |
| Shower Arm Length | 7-7/8" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Rod Diameter | 1-1/8" |
| Showerhead | Rain |
| Showerhead Dimensions | 9 7/8" |
| Showerhead Flow Rate | 1.43 gpm at 80 PSI |
| Spout Reach | 9" |
| Tub Spout Flow Rate | 4.73 gpm |
| Valves | Ceramic quarter-turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form