Search
30 Inch Wall Mount Fireclay Utility Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMXR3018
$339.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Bring iconic farmhouse charm to your kitchen with our Fireclay Kitchen Sink. The vintage-inspired smooth apron-front design provides rustic character, while the durable fireclay construction ensures long-lasting quality. A spacious design provides plenty of room, making it easy to clean larger items effortlessly. With its classic style and everyday functionality, the Fireclay Apron Front Sink lends timeless beauty to your culinary space.
OVERVIEW
- Curved Smooth Flat Front Fireclay Sink
- Constructed of heavy-duty fireclay for durability
- Features a uniform, non-porous surface that's resistant to scratches and stains
- Hand-poured fireclay construction may result in unique, slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Lightweight hollow casting ensures easy installation
- Perfect for achieving a classic farmhouse aesthetic
- Extra deep and wide basin to accommodate any task
- Smooth apron front design
- Available in a classic white finish
- Meticulously crafted for enduring resilience against scratches and chips
- Drop-in style for a seamless installation
- Comes without pre-drilled faucet holes
- Pair it with your favorite faucet to complete the look
- Designed with a center drain for convenience
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 10" |
| Inside Dimensions | 16-9/16" D x 10" H x 28-9/16" W |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 18" D x 10" H x 30" W |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form