Search
Lyla 65 Inch Resin Double Ended Matte Tub
By: Randolph Morris
Item
RMTW61
$2,495.00
10% off with code END10
Ships Free - Arriving 06/28/2024 Preorder Today!
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Lyla |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Finish | Matte White |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 832 lbs |
| Finish | Matte White |
| Height | 20-1/2" |
| Inside Dimensions | 54-3/4" L x 22-1/2" W |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 65" |
| Material | Solid Surface |
| Overall Dimensions | 65" L x 27-1/2" W x 20-1/2" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13-3/4" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 73 gallons |
| Weight | 223 lbs |
| Width | 27 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form