Search
DreamLine Enigma-XO 68-72 inch W x 76 inch H Frameless Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-61727620-S
Starting at:
$1,330.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Enigma-XO shower door, tub door or enclosure is the combination of elegance and style brought together within a modern and fully frameless design. The striking stainless steel hardware delivers a perfect mix of exceptional quality and cool urban style. Add an element of indulgence to your bathroom with the Enigma-XO. Whether your bathroom project is large or small, DreamLine can provide the ultimate solution for your renovation!
OVERVIEW
- Model Size: 68-72 in. W x 76 in. H
- Walk-In Opening: 21 5/8 - 25 5/8 in.
- Configuration consists of a Stationary Panel, Sliding Door and Inline Panel
- Premium 3/8 in. (10 mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- ATTENTION! Model offers NO adjustment for out-of-plumb (uneven) walls
- Model can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Threshold depth of at least 2 3/4 in. required for proper installation
- IMPORTANT! Measure the width of your shower space AFTER walls are finished (tile, backwalls, etc.)
- Professional installation required
- 2 person team necessary for proper installation
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Enigma-XO |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Threshold Required | 2.75 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 60" + |
| Overall Dimensions | 68 - 72" W x 76" H |
| Style | Barnstyle |
| Walk-In Opening | 25 5/8" |
| Weight | 231 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form