Search
Summit 38 x 38 Polystyrene Center Drain Shower Kit in White with Clear glass in Chrome
By: Maax
Item
300006-000-129-100
$1,099.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
From a complete bathroom renovation of your primary bathroom to an upgrade of your secondary bathroom, the Summit shower kit by MAAX offers a renewed look to fit your style and budget with its multiple frame finishes! This 38 x 38 in. shower kit has a pivot door offering left or right opening to provide either option when renovating your bathroom.
OVERVIEW
- Model Size: 38in L X 38in W X 76.5in H
- Neo-Angle Corner Shower Kit
- 3 in 1 shower kit including a base, a door and a wall set
- White base and walls, with Chrome Frame
- Glue up walls in 3 convinient pieces, 2 flat walls and a corner caddy for all your storage needs
- Base has a height of 4" (10 cm) to maximize water retention and a corner drain
- Molded base with reinforcement to make this a strong but light product
- Door frame allows for plenty of wall adjustment
- Made in NorthAmerica
- The door is reversible, so the opening can be on the left or on the right to conviniently match your bathroom layout
- The doors' full lenght magnet provides a better watertight closure and panel rigidity
- Center entry is perfect to install in a compact bathroom
- Common tools required for installation
- DIY / Pro Installation
- Highly used by the Pros
- Product warranty for residential use: 1 year
- Tempered glass with Center Silk pattern
- Quick & Easy installation
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| California Prop 65 Warning | Yes |
|---|---|
| Collection | Summit |
| Depth | 38" |
| Door Configuration | 1 Pivot Door |
| Door Handle Position | Side handle |
| Door Type | Pivot |
| Drain Finish | White |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Finish | Chrome |
| Frame Type | Framed |
| Glass Thickness | 3/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76-1/2" |
| Length | 38" |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Shape | NeoAngle |
| Walk-In Opening | 21 1/2" |
| Weight | 82 lbs |
| Width | 38" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form