Search
Lily 48 Inch Modern Console Vanity
By: Randolph Morris
Item
LILY-48
Starting at:
$1,299.99
10% off with code JULY10
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Transform your bathroom with the Lily 48 Inch Single Bathroom Vanity. Crafted from oak and birch, this single wood bathroom vanity highlights a stunning choice of light oak or white finish, making it an ideal choice for bringing a touch of transitional, traditional, or coastal charm to your space. Its design features an undermount rectangle sink or Vessel sink, set elegantly against either a Carrara marble or black granite countertop. These stylish bath cabinets promise lasting durability, offering a functional yet stylish addition to any bathroom upgrade.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Faucet Included: No
- Mirrors Included: No
- Soft-close drawer system
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Perfect for renovations
- Customize with your choice of sink and faucet (sold separately)
- Modern console vanity design, perfect for contemporary bathrooms.
- Optional Black Granite Countertop
- Optional Gray Quartz Countertop
- Optional White Carrera Marble Countertop
- Durable Construction
- Coastal, Traditional, and Transitional Design
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Lily |
|---|---|
| Depth | 21-5/8" |
| Height | 32-5/8" |
| Length | 47-1/4" |
| Mirror Included | No |
| Number of Basins | 1 |
| Promotional Code | 10% off with code JULY10 |
| Width | 21 5/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form