Search
Begonia Pebble 36 x 36 Polystyrene Center Drain Shower Kit in White with Pebble glass in Chrome
By: Maax
Item
105544-000-129
$999.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Créez une toute nouvelle atmosphère dans votre salle de bains avec le magnifique ensemble de douche néo-angle Begonia de MAAX de 36 pouces par 36 pouces. Cette cabine de douche tout-en-un comprend la porte, la base et les murs pour une expérience de magasinage facile. La porte de douche sans cadre en verre trempé de 6 mm présente un cadre au fini chrome classique et offre une sélection de 3 motifs de verre : Pebble, Soho ou Carbon, qui offrent tous un niveau d'intimité différent. Son ouverture à pivot peut être installée avec une ouverture à gauche ou à droite pour s'adapter au design de votre salle de bain. D'autre part, l’ensemble de murs inclus apporte une commodité indispensable avec ses 3 tablettes intégrées pour tous vos produits. La base de douche possède un seuil bas, un fond texturé avec drain en coin et vient avec son drain fini chrome inclus. Avec tous ses avantages, cet ensemble de douche facile à installer s'imposera comme candidat pour votre projet de rénovation.
OVERVIEW
- Model Size: 36 L in. X 36 W in. X 72 H in.
- Neo-angle corner shower kit
- Shower kit includes: neo-angle shower base, door and wall
- Offered with a chrome door finish and white base
- Includes 3 built-in shelves for all your bathroom essentials
- Reversible pivot door for left or right-hand opening, giving you flexibility in design
- Base has a low 2.875 in. threshold for easy access
- Tempered glass doors with a Pebble pattern for privacy
- Pratical shower kit with an All-In-One box solution
- Plastic injected shower base with a textured floor
- Corner drain position
- Drain included with the shower base
- Proudly made in North America
- Minimalist door knob to ease the door opening from the inside and outside
- Easy installation for a stress-free experience
- Compact design to fit many bathroom layouts
- Warranty: 1 year
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Begonia Pebble |
|---|---|
| Depth | 36" |
| Door Configuration | 1 Pivot Door and 2 Fixed Panels |
| Door Handle Position | Offset |
| Door Type | Pivot |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Finish | Chrome |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Pebble |
| Height | 72" |
| Length | 36" |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Shape | NeoAngle |
| Walk-In Opening | 15 7/8" |
| Weight | 102 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form