Search
27 Inch Fireclay Drop In Sink
By: Randolph Morris
Item
5127N
$549.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Made in Italy
- Constructed of heavy-duty fireclay
- Features a non-porous, uniform, scratch, and stain-resistant surface
- Fireclay sinks are poured by hand and may have slight variations
- Requires extended kitchen sink basket strainer
- Made with fine fireclay for maximum durability, while the simple, classic design makes it an ideal choice for either the kitchen or utility room
- Resistant to high temperatures, hot water, acids and common household chemicals
- Heavy, durable fireclay produces smooth, waveless surface
- More durable than vitreous china, this genuine Italian fireclay undermount sink is ready to stand the test of time
- Our fireclay material is hand-selected as the perfect combination of durability, density, beauty, and functionality
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 10" |
| Inside Dimensions | 24-5/8" W x 15-3/4" D x 9-1/16" H |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 27" W x 18-1/8" D x 10" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 58 lbs |
| Width | 27" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form