Search
Emerson 36 Inch Birch & Oak Console Vanity with Rectangular Undermount Sink - Gray
By: Randolph Morris
Item
RMVS7-S
Starting at:
$1,099.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Perfect for any master bathroom update, the Emerson Bathroom Vanity offers functionality and style. Featuring one soft-close drawer and a shelf underneath, you will be able to keep all your bathroom essentials within reach. Finished with brushed nickel pull style handles and a Carrera marble counter, this bathroom vanity offers transitional style while remaining practical.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Faucet Included: No
- Soft-close drawer system
- Versatile gray finish pairs with a variety of bathroom styles
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Emerson |
|---|---|
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | Gray |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 36" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 36 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 36" L x 36" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 6-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Contemporary, Modern, Transitional |
| Vanity Top | Marble |
| Weight | 77 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form