Search
42 x 37 AcrylX Alcove Center Drain One-Piece Shower in White
By: Aquarius
Item
G3682BF625WH-S
Starting at:
$1,895.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- The threshold and two stainless steel safety bars enable easy access and use of this attractive and practical safety shower
- The shower stall features a white frameless fold up seat, two stainless steel grab bars, stainless steel curtain rod, and two accessory ledges
- The-one-piece module enables a sturdy and seamless installation
- The shower base is pre-leveled and ready to install, has a steel reinforcement rod, textured safety finish and a chrome-plated brass shower drain is included
- The shower will not accept a door. The construction is premium, durable, acrylic/fiberglass
- The bathing shower meets or exceeds ADA, UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, and FHA
- Made in the USA
- Limited lifetime manufacturer warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 10"" |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 36" L x 36" W x 80-1/2" H |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX/CenturyStone |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 42" L x 37-1/2" W x 82" H |
| Shape | Square |
| Weight Capacity | 225 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form